Új szabályok jöhetnek a nem uniós országokból érkező gázvezetékekre

2019. 04. 04., 11:29

Csütörtökön szavaznak az Európai Parlament képviselői az uniós gázpiac szabályainak kiterjesztéséről azokra a gázvezetékekre, amelyek nem uniós országokból érkeznek az EU területére.

Ilyen például az Északi Áramlat 2 is, egy 1200 km hosszú gázvezeték, amelyet jelenleg is építenek a Balti-tengeren keresztül, és amely Németországot és Oroszországot köti össze.

Megfelelés a szabályoknak

A gázvezeték keresztülhalad több uniós országon, területen, felségvizeken, így ezen részeinek meg kell felelni a jelenlegi uniós szabályoknak, amelyek az EU-n belüli gázvezetékekre vonatkoznak. Ennek megfelelően:

  • a gázellátást el kell különíteni az átvitt gáztól, megengedve ezzel, hogy a piac más szereplői is hozzáférjenek a gázvezeték tartalmához, és átlátható módon kell szabályozni a szállítás díját,
  • kivételek adódhatnak, de azokat el kell fogadni az Európai Bizottságnak.

„A gázellátást túl sokszor használták már politikai fegyverként. Mások tisztességtelen szándékait nem tudjuk megszüntetni, fel tudjuk viszont fegyverezni magunkat teljes jogi egyértelműséggel és a jelenlegi szabályozás következetes alkalmazásával. Ez az, amiért létrehoztuk az Energiauniót és ezért módosítjuk most az irányelvünket is” – mondta el Jerzy Buzek (néppárti, lengyel), az energiaügyi szakbizottság elnöke.

Gázfogyasztás és import

Az EU energiafogyasztásának egynegyedét a földgáz biztosítja,

  • a gázt főként az otthonok fűtésére és elektromosság előállítására használjuk,
  • a gáz több mint 70 százaléka import, ez várhatóan egyre csak növekedni fog,
  • sok uniós tagország nagy mértékben függ a gázimporttól.

A fő szállítók és útvonalak

2018 harmadik negyedévének adatai:

  • Oroszország volt a fő szállító (47 százalék), őt követte Norvégia (34 százalék), Algéria és Líbia (8,6 százalék – együtt),
  • az importált gáz 89 százaléka vezetékeken keresztül érkezett, a több pedig hajókon, mint például a propán-bután gáz,
  • Oroszország fő útvonala Ukrajnán keresztül vezetett (Testvériség gázvezeték és a balkáni útvonal), ez lefedte az orosz gázimport majdnem felét; ezt követte a Fehéroroszországon keresztül futó vezeték (Yamal gázvezeték), amely az orosz gázimport 20 százalékáért felelt; és az Északi Áramlat 1 gázvezeték (30 százalék).
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS