Nagyüzem volt a héten az Európai Parlamentben is

2018. 12. 14., 18:33

Az Európai Parlament képviselői – többek között – elfogadták az EU-Japán kereskedelmi megállapodást, átadták Oleg Szencov képviselőinek a Szaharov-díjat és megemlékeztek a keddi strasbourgi terrortámadás áldozatairól.

Megállapodás Japánnal

Szerdán elfogadták a képviselők az Európai Unió és Japán közötti kereskedelmi megállapodást, amely a világkereskedelem 40 százalékát fedi le. Ennek köszönhetően az európai vállalatok egyszerűbben exportálnak majd Japánba.

Szaharov-díj

December 12-én, szerdán adták át a 2018-as Szaharov-díjat, amelyet ezúttal Oleg Szencov ukrán filmrendezőnek és politikai fogolynak ítéltek oda. Mivel a rendező még mindig Szibériában raboskodik, nem tudott részt venni személyesen a díjátadó ünnepségen, ott unokatestvére, Natalya Kaplan és ügyvédje, Dimitriy Dinze képviselte.

Lövöldözés Strasbourgban

December 12-én a képviselők egyperces néma csenddel emlékeztek meg a keddi strasbourgi terrortámadás áldozatairól. „Folytatnunk kell a munkát, hogy megmutassuk, hogy a szabadságba és demokráciába vetett hitünk mindig győzedelmeskedni fog az erőszak, a bűn és a terror felett” – reagált Antonio Tajani EP-elnök.

Küzdelem a terrorizmus ellen

December 12-én a képviselők elfogadták az új uniós stratégiára tett javaslatokat, amely elősegítené a radikalizálódás megállítását, az adatfelhasználhatóság javítását, és a terrorizmus áldozatainak támogatását. Ebben a parlament többek között az Europol és a Nagyméretű IT-rendszerek Üzemeltetési Igazgatását Végző Európai Ügynökség (eu-LISA) szerepének megerősítését javasolja.

Költségvetés

Szerdán elfogadta a parlament a 2019-es költségvetést, amely még több támogatást különít el a migrációs kérdés megoldására, a munkanélküli fiatalok megsegítésére, a környezetvédelemre, az Erasmus+-ra és a kutatási programokra. A kötelezettségvállalások összege a jövő évre összesen 165,8 milliárd euró; a kifizetéseké pedig 148,2 milliárd euró. További részletek a Daniele Viottival készített interjúban.

A képviselők a következő uniós hosszú távú költségvetésről is tárgyaltak és megjegyezték, hogy jelentős forrásnövekedésre van szükség a kutatás és a környezetvédelem esetén.

Rákkeltő anyagok

A képviselők kedden megszavazták a munkavállalók a rákkeltő anyagoktól (például dízelgőz) való védelmére vonatkozó jogszabályok megújítását.

Humanitárius vízum

Az Európai Parlament kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy 2019. március 31-ig nyújtson be jogszabályjavaslatot az európai humanitárius vízum létrehozására. A vízummal az azt kiadó tagállam területére léphetne be a jelentkező, de a belépés egyetlen célja a nemzetközi védelemért folyamodás lehet. Ennek értelmében az Unió nagykövetségei és konzulátusai adhatnak ki humanitárius vízumokat, hogy a védelemért folyamodóknak ne kelljen az életüket kockára tenni ahhoz, hogy Európába jussanak.

Európa jövője

Nikosz Anasztasziadesz ciprusi elnök szerdán vitázott a képviselőkkel Európa jövőjéről. A plenáris ülésen tartott beszédében az elnök elmondta, kiemelten fontos, hogy fenntartsuk a béke és a biztonság unióját. A vita már a 14-ik volt a sorban.

Digitális szolgáltatások

A parlament a tech cégek digitális szolgáltatásainak megadóztatásáról szóló új szabályokról szavazott. Ez feljogosítja a tagállamokat arra, hogy akkor is kivethessenek adót a területükön profitot termelő vállalatokra, ha azok fizikai értelemben nincsenek jelen az országban.

Európai Parlament

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS