Itt találod az összes cikket a „PwC Magyarország” témában!
A Magyar Közlönyben megjelent adótörvények néhány ponton eltérnek az Országgyűlés elé beterjesztett javaslattól (is), a módosítások közül a legfontosabbakat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Hol és hogyan fizetünk, milyen lehetőségeket kínálnak a pénzügyi szolgáltatók online vásárlásra, ezek milyen szabályozói megfelelésekhez igazodnak, és mekkora költségekkel járnak – ezekre a kérdésekre kereste a választ a PwC Magyarország kutatása.
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.
A NAV továbbra is nagy hangsúlyt fektet a transzferár-nyilvántartások ellenőrzésére. Az adóellenőrök a formai követelményeket is szigorúan vizsgálják, és hiányosság esetén sok esetben mulasztási bírságot szabnak ki – hívják fel figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
Bár a Black Friday már nem olyan vonzó a vásárlók számára, mint régebben, az idei forgalom így is elérheti a 150–160 milliárd forintot – derül ki a Publicis Groupe Hungary és a PwC Magyarország friss kutatásából.
A tervezetben található főbb módosítási javaslatokat, amelyek a jogalkotási szakaszban még változhatnak, a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Hogyan készítsük fel a munkaerőt az új, jövőbeni feladatok elvégzésére, miközben nem terheljük túl őket a folyamatos változásokkal? – teszi fel és válaszolja meg a kérdést Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője.
2024. július 1-jétől a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának új vezetője Farkas Gábor, aki egyben a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége pénzügyi szekciójának elnöke posztját is betölti.
Az eÁFA bevezetésének tapasztalatairól, kihívásairól, valamint a rendszer fejlesztésének további elemeiről a PwC adószakértői foglalták össze a legfontosabb tudnivalókat.
Július 8-án megjelentek a Magyar Közlönyben az adótörvényeket érintő évközi változások, amelyek főbb pontjait a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Az Erdőirtási Rendeletben meghatározott termékeket gyártó cégeknek 2024. december 30-tól be kell számolniuk arról, hogy erdőirtásmentes ellátási láncot működtetnek – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
A fogyasztók 62 százaléka arra számít, hogy kiadásai leginkább az élelmiszerek miatt fognak növekedni.
Magyarországon a NIS2 direktíva rendelkezéseit a „Kibertan-törvény” implementálja, amelynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat az SZTFH által kijelölt online felületen – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az Európai Bizottság Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynöksége 2024. április 18-án megjelentette a LIFE Program 2024. évi pályázati felhívásait – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
A nők gazdasági szerepvállalása nem csupán társadalmi igazságosság kérdése, hanem a gazdasági növekedés kulcsa is egyben – írja Vida Norbert, a PwC Magyarország menedzsere.
2024-ben a NAV ellenőrzési rendszerének kialakításában a rendelkezésre álló és egyre bővülő adatvagyon játszik központi szerepet. A NAV birtokában lévő széles körű adatok alapján lehetőség nyílik arra, hogy az ellenőrzéstípusokat az adózói magatartásokhoz igazítsák.
A 2023. harmadik és negyedik negyedévre vonatkozó kiterjesztett gyártói felelősségi (KGYF) adatszolgáltatásokat 2024. március 31-ig módosíthatják a kötelezettek – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az idén 12. alkalommal megjelent PwC Women in Work Index adataiból kiderül, hogy a jelenlegi ütemben több mint 50 évre lesz szükség ahhoz, hogy az OECD mind a 33 tagországában megszűnjön a nemek közötti átlagos bérszakadék, ami a 2021-ben mért 13,2 százalékról 2022-ben 13,5 százalékra emelkedett. Az Egyesült Királyságban nőtt a bérszakadék, Magyarország bekerült a top15-be.
„Akkor tudjuk felsővezetőként újra energizálni a munkatársakat, ha emberként is jelen vagyunk, és tudunk közösséget építeni magunk körül, egy olyan közösséget, ami megtartja, segíti, nem csak szakmailag, hanem lelkileg, mentálisan is a munkavállalókat. Újra kell tölteni a biztonság- és bizalomtankjaikat, mert csak feltöltődve lesznek lelkesíthetőek és ambiciózusak a változásra, a transzformációra” – írja Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője.
A jogszabályi környezet komplexitása, a pontos elvárások (egyelőre) tisztázatlan részletei nem segítik a magyar vállalatok ESG-átállását – írja a PwC Magyarország szakértője.
Azon túl, hogy a rendelet egy bizonyos értékesítői kör számára kötelező elektronikus számlázást ír elő, a változásnak a beszerzői oldalon is számottevő hatása lesz – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
A tavalyi kiugró pesszimizmust követően visszatérni látszik a globális és a magyar gazdaság növekedésébe vetett hit – derül ki a 13. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésből.
Az Európai Bizottság 2024. január 29-ei közleménye alapján a gazdálkodóknak lehetőségük lesz kérni a CBAM jelentések benyújtási határidejének 30 nappal történő meghosszabbítását – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az Országgyűlés elfogadta a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló javaslatot.
Az tervezet legfontosabb pontjait a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A befektetők többsége a szabályozó hatóságoktól várja, hogy következetességet teremtsenek a vállalatok beszámolóiban.
2024. április 9-ig nyújthatóak be pályázatok az Európai Bizottság által az Innovációs Alap keretében kiírt rekordösszegű, 4 milliárd eurós keretösszegű felhívásra – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
Magyarország is élni kíván a „szuperkedvezményes” áfamérték jogszabályba történő integrálásával, és egy új áfakulcsot, a nulla százalékos áfamértéket vezeti be 2024. január 1-től a napilapokra.
A tervezetben található főbb módosítási javaslatokat (amelyek a jogalkotási szakaszban még változhatnak), a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Október 18-án a Pénzügyminisztérium társadalmi egyeztetés céljából közzétette azt a jogszabálytervezetet, amely többek között a személyi jövedelemadóról szóló törvényt is módosítani fogja. A változtatások egy része az amerikai-magyar kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény 2024. évi megszűnésével kapcsolatos negatív hatásokat tervezi mérsékelni – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
27 százalékról 36 százalékra emelkedett azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek 1 millió dollárt meghaladó értékű adatvédelmi incidenst tapasztaltak az elmúlt egy évben, ennek ellenére a cégek több mint egyharmada nem tett kockázatkezelési erőfeszítéseket, és csak minden negyedik vállalat javította kiberrezilienciáját – derül ki a PwC idei Global Digital Trust Insights felméréséből.
A PwC felmérése szerint a pénzügyi funkciók stratégiai megerősítésére és új készségek elsajátítására van szükség.
A környezetvédelmi termékdíj adóbevallás benyújtásának határidejével megegyezően 2023. október 20-áig kell benyújtani az első kiterjesztett gyártói felelősségi (KGYF vagy EPR) adatszolgáltatást.
2023. augusztus 4-én módosult a 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet (EKD rendelet), ezzel lehetővé vált egyedi kormánydöntéssel támogatást nyújtani a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló gazdaságra való átállás felgyorsítását célzó beruházások esetében – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Jelentős összegű új adó- és díjteher fogja sújtani egyes térítésmentes kibocsátásiegység-kiosztásban részesülő létesítmények üzemeltetőit – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
A közzétett jogszabálytervezet számos lényeges módosítást tartalmaz „A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól” szóló 80/2023. (III. 14.) kormányrendelethez képest. A várható változások közül a leglényegesebbeket a PwC Magyarország adószakértői foglalták össze.
Egy új jogszabály-tervezet jelentősen csökkentené az egyedi kormánydöntéssel (EKD) adható készpénztámogatások belépési korlátait, illetve a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló gazdaságra való átállás kapcsán további támogatási jogcím bevezetése is napirenden van – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
2023. június 6-án a Kormány az Országgyűlés elé terjesztette (T/4243. számon) a legújabb adócsomagot tartalmazó törvényjavaslatot („Javaslat”), amelynek főbb pontjait a PwC Magyarország szakértői ismertetik.
2023. június 2-án megjelent a Magyar Közlönyben a kiterjesztett gyártói felelősségi díjtételeket előíró miniszteri rendelet.
A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés – derül ki a PwC legfrissebb globális elemzéséből.
A kiterjesztett gyártói felelősségi szabályozás bevezetése mellett további kötelezettségek terhelik a hulladéktermelőket, akik számára 2023. április 30. fontos határidő lesz – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Milyen hatást gyakorolt az infláció a munkaerő-piaci folyamatokra? Hogyan változtatta meg a munkavállalói preferenciákat? Milyen lehetséges eszközei vannak egy HR Vezetőnek a kihívások kezelésére? A kérdésekre Benkhard Ágost, a PwC Magyarország menedzsere válaszol.
2022. december 28-án kihirdették a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 32/2017. (X.18.) NGM rendelet (a továbbiakban: „Rendelet”) módosítását, amely több lényeges változást is hoz az érintett adózók kötelezettségeit illetően. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Az elmúlt három évben világszerte minden negyedik vállalatot ért legalább egy olyan információbiztonsági incidens, amely 1-20 millió dollár közötti kárt okozott a cégnek, a többség mégsem tesz aktív lépéseket a fenyegetés csökkentéséért.
Az Európai Bizottság december 16-án elfogadta a Magyarország által benyújtott derogációs kérelmet a nemzeti importrendszer, azaz az e-VÁM bevezetésére vonatkozóan. A derogáció elfogadásának eredményeképpen Magyarország legkésőbb 2023. december 31-ig halaszthatja el az e-VÁM bevezetését, saját döntése alapján.
Az Európai Bizottság újabb mérföldkőhöz érkezett az „Áfa a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomagjának december 8-ai előterjesztésével. A „Javaslat” legfontosabb elemeit a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
2023-tól a károsanyag-kibocsátás függvénye lesz a légitársaságokat érintő adó mértéke, és a légitársaságoknak új adminisztrációs feladatot kell teljesíteni – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
Mi a szerepe a beágyazott pénzügyeknek a lakossági bankolás jövőjében? A kérdésre Kiss Virág, a PwC Magyarország szakértője válaszol.
Az Európai Bizottság szeptember 14-én közzétett egy jelentős rendeleti javaslatot, amely átmeneti jelleggel, de igen mélyen érintheti majd az energiapiacot. A javaslatot Gombkötő Bálint, a PwC Magyarország adóigazgatója mutatja be.
Hamarosan itt van szeptember 30., a külföldi áfa-visszatérítési kérelmek benyújtásának határideje. Azok az adóalanyok, amelyek egy másik tagállamban beszerzéseket hajtottak végre és rájuk helyi áfát hárítottak át, az adóköteles tevékenységüket szolgáló beszerzésekre jutó adót – bizonyos törvényi feltételek teljesülése esetén – visszaigényelhetik – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság miatt, 2022. szeptember 10-ei hatállyal a Kormány tovább bővítette a bejelentésre kötelezett energiahordozók körét – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
A pandémia a kezdeti megtorpanást követően nemhogy gátló tényezője, hanem a magán-egészségügyi szektor katalizátora lett, a korábbi évek növekedési üteme tovább gyorsult. Az állami ellátástól elpártolva új társadalmi réteg jelent meg a magánszolgáltatók páciensi körében, ami a piaci szereplők szerint maradandónak bizonyul. Az infláció, valamint a szabályozási környezet korrekciója viszont megtörheti a meredek növekedési trendet.
2022. július 27-én kihirdették a Magyar Közlönyben a Magyarország 2023. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2022. évi XXIV törvényt (a továbbiakban „költségvetést megalapozó törvény”), amely több ponton is érinti a hatályos transzferár szabályokat. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
„A légiósok átlagosan jobban teljesítettek, mint a magyar társaik, és a legtöbb pozícióban a legjobban teljesítő labdarúgók külföldiek.”
„A vállalatoknak és a vezetőknek érdemes megismerni a témát és folyamatosan figyelni annak alakulását, hogy fel tudják mérni mikor, milyen lépéseket érdemes tenni majd a metaverzum irányába.”
A 2022 nyári adóváltozásokat tartalmazó törvényjavaslat áfa törvényt érintő módosításait Varga Szabolcs, a PwC Magyarország szenior menedzsere ismerteti.
2022. június 4-én jelent meg az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendeletet (a továbbiakban „Kormányrendelet”), amely a korábban bejelentett különadók részletszabályait tartalmazza. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A szoftvervásárlás és fejlesztés rendkívül aktuális téma a mai felgyorsult és változó gazdasági környezetben. Manapság sok cég már nem feltétlenül szoftver licenc vásárlásban vagy saját fejlesztésben gondolkodik, hanem sokkal inkább felhőalapú megoldásokban.
2022. május 21-től bővül a BIREG fuvarregisztrációs kötelezettséggel érintett fuvarok köre. 3,5 tonna helyett már a 2,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó fuvareszközökre lesz kötelező az árutovábbítási közösségi engedély alkalmazása – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
A Tax & Legal Alert | PwC Magyarország összefoglalója.
Április 21-én jelent meg a Magyar Közlönyben a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV.21.) Kormányrendelet, amely a járványügyi helyzettel összefüggésben bevezetett adózási könnyítéseket és a határidők módosítását szabályozza. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A mesterséges intelligencia (MI) felforgató hatása várhatóan a 2030-as évektől jelentkezik majd Magyarországon: a következő 15 évben 900 ezer munkahelyet is érinthetnek a technológiai változások. A PwC Magyarország tanulmánya szerint a hazai feldolgozóipart, szállítmányozást és az építőipart fogja drámai mértékben megváltoztatni az MI térnyerése.
A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Az EU Bíróságának 2018. április 26-án kihirdetett ítélete szerint (a C-81/17. sz. ügyben) az uniós joggal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amely a hozzáadottértékadó bevallások (héa-bevallások) helyesbítését az ötéves elévülési időtől eltérve kizárólag azzal az indokkal tagadja meg, hogy ez a helyesbítés olyan időszakra vonatkozik, amely már adóellenőrzés tárgyát képezte.
A Tesla modellje érte el elsőként az 500-as igényelt darabszámot a 30 milliárd forintos keretösszegű pályázaton.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: