Itt találod az összes cikket a „PwC Magyarország” témában!
Jelentős összegű új adó- és díjteher fogja sújtani egyes térítésmentes kibocsátásiegység-kiosztásban részesülő létesítmények üzemeltetőit – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
A közzétett jogszabálytervezet számos lényeges módosítást tartalmaz „A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól” szóló 80/2023. (III. 14.) kormányrendelethez képest. A várható változások közül a leglényegesebbeket a PwC Magyarország adószakértői foglalták össze.
Egy új jogszabály-tervezet jelentősen csökkentené az egyedi kormánydöntéssel (EKD) adható készpénztámogatások belépési korlátait, illetve a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló gazdaságra való átállás kapcsán további támogatási jogcím bevezetése is napirenden van – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
2023. június 6-án a Kormány az Országgyűlés elé terjesztette (T/4243. számon) a legújabb adócsomagot tartalmazó törvényjavaslatot („Javaslat”), amelynek főbb pontjait a PwC Magyarország szakértői ismertetik.
2023. június 2-án megjelent a Magyar Közlönyben a kiterjesztett gyártói felelősségi díjtételeket előíró miniszteri rendelet.
A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés – derül ki a PwC legfrissebb globális elemzéséből.
A kiterjesztett gyártói felelősségi szabályozás bevezetése mellett további kötelezettségek terhelik a hulladéktermelőket, akik számára 2023. április 30. fontos határidő lesz – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Milyen hatást gyakorolt az infláció a munkaerő-piaci folyamatokra? Hogyan változtatta meg a munkavállalói preferenciákat? Milyen lehetséges eszközei vannak egy HR Vezetőnek a kihívások kezelésére? A kérdésekre Benkhard Ágost, a PwC Magyarország menedzsere válaszol.
2022. december 28-án kihirdették a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 32/2017. (X.18.) NGM rendelet (a továbbiakban: „Rendelet”) módosítását, amely több lényeges változást is hoz az érintett adózók kötelezettségeit illetően. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Az elmúlt három évben világszerte minden negyedik vállalatot ért legalább egy olyan információbiztonsági incidens, amely 1-20 millió dollár közötti kárt okozott a cégnek, a többség mégsem tesz aktív lépéseket a fenyegetés csökkentéséért.
Az Európai Bizottság december 16-án elfogadta a Magyarország által benyújtott derogációs kérelmet a nemzeti importrendszer, azaz az e-VÁM bevezetésére vonatkozóan. A derogáció elfogadásának eredményeképpen Magyarország legkésőbb 2023. december 31-ig halaszthatja el az e-VÁM bevezetését, saját döntése alapján.
Az Európai Bizottság újabb mérföldkőhöz érkezett az „Áfa a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomagjának december 8-ai előterjesztésével. A „Javaslat” legfontosabb elemeit a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
2023-tól a károsanyag-kibocsátás függvénye lesz a légitársaságokat érintő adó mértéke, és a légitársaságoknak új adminisztrációs feladatot kell teljesíteni – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
Mi a szerepe a beágyazott pénzügyeknek a lakossági bankolás jövőjében? A kérdésre Kiss Virág, a PwC Magyarország szakértője válaszol.
Az Európai Bizottság szeptember 14-én közzétett egy jelentős rendeleti javaslatot, amely átmeneti jelleggel, de igen mélyen érintheti majd az energiapiacot. A javaslatot Gombkötő Bálint, a PwC Magyarország adóigazgatója mutatja be.
Hamarosan itt van szeptember 30., a külföldi áfa-visszatérítési kérelmek benyújtásának határideje. Azok az adóalanyok, amelyek egy másik tagállamban beszerzéseket hajtottak végre és rájuk helyi áfát hárítottak át, az adóköteles tevékenységüket szolgáló beszerzésekre jutó adót – bizonyos törvényi feltételek teljesülése esetén – visszaigényelhetik – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
Az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság miatt, 2022. szeptember 10-ei hatállyal a Kormány tovább bővítette a bejelentésre kötelezett energiahordozók körét – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
A pandémia a kezdeti megtorpanást követően nemhogy gátló tényezője, hanem a magán-egészségügyi szektor katalizátora lett, a korábbi évek növekedési üteme tovább gyorsult. Az állami ellátástól elpártolva új társadalmi réteg jelent meg a magánszolgáltatók páciensi körében, ami a piaci szereplők szerint maradandónak bizonyul. Az infláció, valamint a szabályozási környezet korrekciója viszont megtörheti a meredek növekedési trendet.
2022. július 27-én kihirdették a Magyar Közlönyben a Magyarország 2023. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2022. évi XXIV törvényt (a továbbiakban „költségvetést megalapozó törvény”), amely több ponton is érinti a hatályos transzferár szabályokat. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
„A légiósok átlagosan jobban teljesítettek, mint a magyar társaik, és a legtöbb pozícióban a legjobban teljesítő labdarúgók külföldiek.”
„A vállalatoknak és a vezetőknek érdemes megismerni a témát és folyamatosan figyelni annak alakulását, hogy fel tudják mérni mikor, milyen lépéseket érdemes tenni majd a metaverzum irányába.”
A 2022 nyári adóváltozásokat tartalmazó törvényjavaslat áfa törvényt érintő módosításait Varga Szabolcs, a PwC Magyarország szenior menedzsere ismerteti.
2022. június 4-én jelent meg az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendeletet (a továbbiakban „Kormányrendelet”), amely a korábban bejelentett különadók részletszabályait tartalmazza. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A szoftvervásárlás és fejlesztés rendkívül aktuális téma a mai felgyorsult és változó gazdasági környezetben. Manapság sok cég már nem feltétlenül szoftver licenc vásárlásban vagy saját fejlesztésben gondolkodik, hanem sokkal inkább felhőalapú megoldásokban.
2022. május 21-től bővül a BIREG fuvarregisztrációs kötelezettséggel érintett fuvarok köre. 3,5 tonna helyett már a 2,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó fuvareszközökre lesz kötelező az árutovábbítási közösségi engedély alkalmazása – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
A Tax & Legal Alert | PwC Magyarország összefoglalója.
Április 21-én jelent meg a Magyar Közlönyben a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV.21.) Kormányrendelet, amely a járványügyi helyzettel összefüggésben bevezetett adózási könnyítéseket és a határidők módosítását szabályozza. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A mesterséges intelligencia (MI) felforgató hatása várhatóan a 2030-as évektől jelentkezik majd Magyarországon: a következő 15 évben 900 ezer munkahelyet is érinthetnek a technológiai változások. A PwC Magyarország tanulmánya szerint a hazai feldolgozóipart, szállítmányozást és az építőipart fogja drámai mértékben megváltoztatni az MI térnyerése.
A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
Az EU Bíróságának 2018. április 26-án kihirdetett ítélete szerint (a C-81/17. sz. ügyben) az uniós joggal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amely a hozzáadottértékadó bevallások (héa-bevallások) helyesbítését az ötéves elévülési időtől eltérve kizárólag azzal az indokkal tagadja meg, hogy ez a helyesbítés olyan időszakra vonatkozik, amely már adóellenőrzés tárgyát képezte.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
Amúgy a siller, úgy tűnik, a magyar közönség számára értelmezhetetlen kategória.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: