A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2022. szeptember 6-án tette közzé azt az ötvenoldalas jelentést, amely áttekinti az előző, 2022. április 28-án közzétett jelentés óta eltelt időszakot, az ukrán nukleáris biztonsági, védettségi és biztosítéki helyzetet értékelve.
A jelentést közzétételét megelőzően szeptember elején a Nemzetközi Atomenergia Ügynökég 14 fős delegációja a NAÜ főigazgatójának vezetésével látogatást tett Ukrajnában. A misszió fő célja a katonai konfliktusban érintett Zaporizzsja Atomerőmű állapotának felmérése, valamint az arról történő hiteles tájékoztatás volt. A látogatást követően a NAÜ két ellenőre továbbra is a helyszínen maradt.
Az eddigi nyilatkozatokkal összhangban a jelentésben is leszögezik, hogy a konfliktus befejeződéséig a nukleáris biztonság szavatolása érdekében szükséges egy biztonsági (demilitarizált) övezetet létrehozni a Zaporizzsja Atomerőmű körül, amely megakadályozza a létesítmény további harci cselekményekből eredő sérüléseit. A NAÜ azonnali intézkedést sürget a zóna létrehozása érdekében és a szembenálló felek között lehetőség szerint közvetítőként is elősegíti a nukleáris biztonság növelését célzó övezet létrehozását.
A főigazgató által jegyzett jelentés a NAÜ honlapján olvasható angol nyelven.
A korábbi jelentést ide kattintva érheti el.
A kisvállalkozások többségének kihívást jelent az infláció, valamint az energiaárak és az alapanyagárak emelkedése, ami miatt sokan a saját áraikat is növelni kényszerülnek – derült ki a Magyar Bankholding több mint 700 kisvállalkozás megkérdezésével zajló reprezentatív kutatásából.
Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: