Az 1,3 millió lakosú balti államban épülhet meg Európa első újgenerációs atomerőműve.
Az 1,3 millió lakosú balti államban épülhet meg Európa első újgenerációs atomerőműve.
„Észtország ambiciózus célt tűzött ki maga elé, hogy az olajpalából történő villamosenergia-termelésének 2035-re véget vessen” – idézi az Azonnali Kalev Kallemetset, az észt Fermi Energia vezérigazgatóját.
A Fermi Energia az atomerőművek legújabb generációjának, a kis moduláris reaktoroknak egy tagját tervezi megépíteni. Ez a reaktortípus jóval kisebb, mint a hagyományos maghasadásos reaktorok; az alkatrészeit egy központi gyártótelepen összeszerelni, ahonnan majdhogynem egy darabban szállítható a használati helyszínre.
Ilyen erőmű megépítésére a zöld jelzést először az Egyesült Államokban adták meg, Európában viszont az észtek lehetnek az elsők, akik ilyen reaktort helyeznek üzembe. A tervezés előreláthatólag öt évet fog igénybe venni.
A legnagyobb nehézséget idén a megugró kamatköltségek és a munkaerő megtartása jelentheti a családi cégek számára – derült ki a K&H családi vállalatok klub legutóbbi eseményén.
Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: