A két új blokk megépítése hazánk ellátásbiztonsága szempontjából kritikus fontosságú – fogalmazott Szijjártó Péter Szocsiban, az Atomexpón.
A magyar energiastratégia négy alapelvét ismertette Szijjártó Péter Szocsiban a 12. Nemzetközi Atomexpó plenáris ülésén. Az MTI beszámolója szerint a külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy az energiamix összeállítása kizárólagos nemzeti hatáskör, ezért azt semmifajta szankció nem korlátozhatja. Azt mondta, lehetővé kell tenni azokat a beruházásokat, amelyek szükségesek az energiabiztonság garantálásához. Paks II. ilyen, így azt semmi sem akadályozhatja. Fontos célnak nevezte az energetikai diverzifikációt, illetve a karbonsemlegességet, amelyre Magyarország nem ideológiai, hanem gyakorlati kérdésként tekint.
Az atomerőművek jelentik a legmegbízhatóbb, legolcsóbb és legkörnyezetbarátabb energiatermelési módot.
A jelenleg működő paksi blokkok évente mintegy 14 millió tonna szén-dioxid kibocsátását előzik meg, a két új blokk révén pedig 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása lesz elkerülhető – mondta a külgazdasági és külügyminiszter hozzátéve, hogy két új blokk megépítésének köszönhetően körülbelül 4 milliárd köbméterrel kevesebb földgázt kell majd importálni.
Szijjártó Péter leszögezte: a nemzetközi energiapiac kiszámíthatatlansága miatt minél nagyobb fokú önellátásra van szükség, amit Magyarország esetében egyedül az atomenergia tud garantálni. Hozzátette: napenergia-beruházások is zajlanak, amelyek a nukleáris kapacitás fejlesztésével együtt 2030-ra lehetővé teszik, hogy az ország 90 százalékban maga állítsa elő a felhasznált villamos energiát.
„A terv és a cél továbbra is az, hogy 2030-ra legyünk készen a két új blokkal, ezt csak külső tényezők nehezíthetik. Eddig sikerült a szankciókat kivédenünk, a nukleáris energia nem lehet része semmilyen szankciós csomagnak. Ezért arra kérünk mindenkit, európai uniós intézményeket, európai bankokat, európai kormányokat és hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben azt a tényt, hogy szankciók nem sújtják a nukleáris energiát és ne gátolják a magyar nukleáris beruházást, amely a hosszú távú energiaellátásunk biztonsága és a megfizethető energiaellátás szempontjából is kritikus fontosságú” – húzta alá Szijjártó Péter.
Az MTI arról is beszámolt, hogy Szijjártó Péter tárgyalt Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával, akivel áttekintették a beruházást. A miniszter kiemelte, hogy a Paks II. Zrt. a napokban nyújtotta be a hatóságnak az aktualizált Előzetes Biztonsági Jelentést, amelyhez kapcsolódóan hatósági döntés március végén várható. Az ötös blokknál öt méterig megtörtént a talajkiemelés, a következő lépés a teljes talajkiemelési tervre vonatkozó kérelem benyújtása, majd a jóváhagyást követően a további gödörmélyítés, illetve a talajkitermelés a hatos blokknál. Két hosszú gyártási idejű berendezés gyártása is zajlik már Oroszországban – tájékoztatott. Kitért arra is, hogy a paksi bővítés Magyarország történetének legnagyobb, több mint 12 milliárd euró értékű zöldmezős beruházása, amely mintegy tízezer munkahelyet hoz létre.
„A józan észre, a tudományra és tényekre alapozunk, nem ideológiák szerint döntünk, így azt látjuk, hogy a nukleáris energia a legjobb módszer számunkra: fenntartható, olcsó és biztonságos energiaforrás. Úgy látjuk, mi jól döntöttünk a két új blokk kapcsán” – összegezte Szijjártó Péter.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: