Megkezdődtek a paksi beruházás résfalazási munkái, illetve augusztusban megindul a hatos blokk alatti föld kitermelése, ahogy a teljes talajkiemeléshez szükséges engedélyek véglegesítése is a tervek szerint halad – tájékoztatott Szijjártó Péter a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó elmondta: folyamatban van a kiviteli tervek véglegesítése a talajszilárdítás esetében is, mint ahogyan a teljes talajkiemeléshez szükséges engedélyek és tervek véglegesítése is a tervezett menetrend szerint halad, illetve a reaktortartály gyártása is folyamatban van.
A tárcavezető arról számolt be, hogy az orosz kormány napokon belül elfogadja a pénzügyi szerződés módosítását, amelyet a módosított kivitelezési szerződés aláírása követhet. Mint kijelentette, minden jogi munkát elvégeztek annak érdekében, hogy a paksi beruházást felgyorsítsák. „Minél előbb jön el az a pillanat, hogy elő tudjuk állítani a magyar villamosenergia-felhasználás minél nagyobb hányadát, annál előbb leszünk biztonságban.”
A résfal egy két és fél kilométer kerületű, egy méter vastagságú vízzáró fal, amely a föld alatt függönyként öleli körül az új atomerőmű blokkjait. Mélysége akár a 32 métert is eléri. Feladata egyrészt biztosítani, hogy a talajvíz csak ellenőrzött módon és minimális mértékben juthasson be a munkagödörbe, másrészt megakadályozni, hogy a résfalon kívül lecsökkenjen a talajvíz szintje, ami a Paksi Atomerőmű üzemelő négy blokkjának tekintetében kiemelten fontos feltétel.
A résfalazás a talajvíz szintjéig (mínusz öt méteres szintig) mélyített munkagödör mentén zajlik, elsőként a munkaterület Dunához közelebb fekvő, keleti oldalán. (MTI)
Eredményesen lobbizott a VOSZ támogatásával a kisbenzinkutak szakmai érdekképviseleti szövetsége, csökken az aránytalanul magas adóteher.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: