Júliustól várhatóak a Paks 2 projekt első tervezési feladatokra szóró kiírásai, amelyekre magyar cégek is eséllyel pályázhatnak – hangzott el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar–Orosz Tagozata által szervezett kerekasztal-megbeszélésen.
Júliustól várhatóak a Paks 2 projekt első tervezési feladatokra szóró kiírásai, amelyekre magyar cégek is eséllyel pályázhatnak – hangzott el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar–Orosz Tagozata által szervezett kerekasztal-megbeszélésen.
A rendezvényen Alekszandr Kazarin, az Atomprojekt tervezőcég vezérigazgatója elmondta: a Paks 2 projekt összes tervezési feladatának 15–20 százalékát tervezik „kiadni a kezükből”. A legfontosabb és biztonságtechnikai szempontból is kiemelt rendszereket természetesen az orosz cég tervezi, de – például – a szellőző berendezések, a kisegítő épületek, az utak vagy a közművek tervezésében magyar beszállítók is esélyt kapnak.
A hirdetmények várhatóan – angol nyelven – magyar oldalakon is megjelennek, a pályázás hivatalos nyelve az orosz lesz (az árakat euróban és rubelben is meg kell majd adni). A szerződéseket oroszul és angolul írják meg, és a kommunikáció is ezen a két nyelven zajlik majd a felek között.
Nem kötelező ugyan, de a magyar cégek számára kényelmes lehet, ha rendelkeznek orosz fiókteleppel – javasolták a kerekasztal-megbeszélésen jelen lévő orosz szakemberek. Akinek kérdése van, az Atomprojektnek emailben is felteheti. Maga a tervezés Szentpéterváron zajlik, de a személyes kapcsolattartásra a fővállalkozó paksi és budapesti irodái is lehetőséget biztosítanak.
Az Atomprojekt egy-egy létesítményre „kompletten” írja majd ki a tendereket, amelyek nemcsak a tervezésre, de az engedélyeztetésre is kiterjednek; az elfogadott terveket a nyertesekkel közösen adják majd le a megrendelő MVM-nek.
A tervezés nem elhanyagolható tétel: a tervezési munkák a hasonló beruházások teljes költségének nagyjából 5 százalékát teszik ki. A Paks 2 projekt teljes költségét 3000 milliárd forintra becsülik, így a tervezés magyar vállalkozások által (is) megpályázható tételei együtt akár a 30 milliárd forintot is elérhetik.
December 5-től igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: