Az 5. blokk zónaolvadék-csapdája augusztus 1-jén, vízi úton érkezett meg Oroszországból.
Az eszköz az atomerőmű biztonságát szolgálja, közvetlenül a reaktortartály alatt helyezkedik el, így vészhelyzetben fel tudja fogni az abból kiömlő folyadékot. A berendezés méretei is figyelemre méltók, legnagyobb átmérője 11 méter, magassága több mint 15 méter, a tömege pedig meghaladja a 730 tonnát, ami körülbelül tizenöt darab A320-as Airbus-típusú repülőgép tömegének felel meg.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta: a gyártást folyamatosan figyelemmel kísérték a magyar szakemberek és az Országos Atomenergia Hivatal megbízottjai. Az átvétel március 29-én történt meg, azonban nemcsak a gyártás, hanem a szállítás is hosszú ideig tartott. Egy osztrák cég szervezte a szállítást, és a zónaolvadék-csapda összesen 3200 kilométernyi vízi szállítást követően szlovák hajón fut be Paksra. A szállítás így 42 napig tartott, és a Fekete-tengeren és a Dunán is többször át kellett rakodni.
Szijjártó Péter elmondta: jelenleg kilencszázan dolgoznak a helyszínen, „csúcsidőben” a létszám nyolc- és tízezer között lesz. A talajszilárdításhoz szükséges 76 ezer cölöpből már több mint 21 ezret lefúrtak, és az ötös blokk leendő nukleáris szigete alatti talajszilárdítás már 86 százalékos készültségben van, ami megteremtette a lehetőséget arra, hogy a teljes, 23 méteres mélységig történő talajkiemelés műveletét is meg tudják kezdeni.
„Mindent megteszünk azért, hogy az idén vagy a jövő év elején ténylegesen is hozzákezdhessünk az új blokkok építéséhez és a későbbiekben beépítsük az új magyar atomerőmű passzív biztonsági rendszerének ezt a fontos elemét” – ígérte Vitalij Poljanyin, a Paks II. Atomerőmű tervezését és építését fővállalkozóként végző Atomsztrojexport vállalat alelnöke, a Paks II. Atomerőmű építési projekt igazgatója a Roszatom közleménye szerint. „A fővállalkozóval közös célunk, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megépítsünk egy biztonságosan üzemeltethető atomerőművet. Az ehhez vezető út szimbolikus pillanata a legnagyobb tömegű berendezés, a zónaolvadék-csapda Paksra érkezése. Fontos szakaszokon vagyunk túl: tavaly befejeztük a 2,7 kilométeres résfalat, folytatódik a talajszilárdítás, a talajkiemelést megelőző tesztek is megkezdődnek. Fokoztuk a tempót a telephelyen és az építési-szerelési bázis területén. Jelenleg is 900 szakember dolgozik a helyszínen” – idézte a közlemény Jákli Gergelyt, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatóját.
A Paks II. Atomerőmű építési projekt a 2014. január 14-i magyar-orosz kormányközi megállapodás és a kapcsolódó szerződések alapján valósul meg. A projekt 2022 augusztusában kapta meg a magyar engedélyező hatóságtól, az OAH-tól a létesítési engedélyt. A két VVER-1200-as, 3+ generációs blokkot kulcsrakészen építi meg az orosz fővállalkozó, a Roszatom mérnöki részlegéhez tartozó Atomsztrojexport vállalat. Az új blokkok garantált üzemideje 60 év. A Paks II. Atomerőmű az első orosz projekt az Európai Unió területén. A Paks II. Atomerőmű létesítési engedélye arról tanúskodik, hogy a korszerű 3+ generációs blokkok megfelelnek a legszigorúbb nemzetközi és európai biztonsági követelményeknek. A Paksi Atomerőműben jelenleg üzemelő 4 VVER-440-es blokk a Magyarországon előállított elektromos energia mintegy felét biztosítja.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: