A Siemens Energy Magyarországra helyezi át a paksi bővítéshez kapcsolódó nukleáris irányítástechnikai részlegét – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A misztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy a Paks II. irányítástechnikájának elkészítésére vonatkozó tendert a francia Framatome és a német Siemens konzorciuma nyerte meg, de mivel kettős felhasználású technológiáról van szó, az adott országok engedélyei is szükségesek a külföldi alkalmazáshoz, amit a párizsi vezetés meg is adott, az előző berlini kormány zöldpárti tagjai azonban nem. „Áthidaló megoldásként az a Magyarország szempontjából előnyös döntés született, hogy a Siemens a Paks II.-höz kapcsolódó nukleáris irányítástechnikai részleget idehelyezi Budapestre. Ez a folyamat már zajlik is” – mondta el Szijjártó.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy ez Magyarország számára azért kedvező, mert ezáltal jelentős high-tech ipari kapacitás jön létre hazánkban, és a magyar hatóságoknak kell engedélyezniük a felhasználást. „És a hatáskörrel rendelkező magyar hatóságok ezt az engedélyt megadták, azaz a korábbi német engedély hiányából fakadó problémát sikerült orvosolni magyar hatósági engedéllyel.”
„Ez azért is jó, mert a világ számos pontján működnek úgy atomerőművek, hogy a primer kör az orosz, az irányítástechnika pedig nyugat-európai, tehát ma egy újabb fontos lépést tettünk Magyarország energiaszuverenitása és a Paks II. beruházás sikere felé” – mondta a miniszter. (MTI)
A képen Goszták Árpád, a Siemens Energy Kft. ügyvezető igazgatója (b), Szijjártó Péter (k) és Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója (j) (MTI/Balogh Zoltán)
Az Üzletem.hu összefoglalója,
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: