Miután a nemzetközi és a magyar sajtóban is megjelentek olyan hírek, amelyek szerint a magyar kormány már tárgyal a Roszatom esetleges „kiváltásáról”, az orosz cég újra megerősítette: továbbra is készen áll a Paks II projekt megvalósítására.
A Financial Times a héten terjedelmes cikkben foglalkozott a Paks II projekttel, amely szerint a Magyarország és Franciaország között folyó tárgyalások akár arra az eredményre is vezethetnek, hogy a Paks II. projektben francia cég léphet az orosz Roszatom helyébe.
A francia Framatome szerepének „növeléséről” nemrégiben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt, és a téma minden bizonnyal szóba került Emmanuel Macron és Orbán Viktor párizsi megbeszélésein is.
A francia állam tulajdonában lévő Framatome a jelenlegi helyzet szerint a Roszatom alvállalkozója Magyarországon, és a német Siemensszel együtt az erőmű vezérlőrendszerének szállítására kapott megbízást.
A paksi projekt elvesztése súlyos csapás lenne a Roszatom számára, amely az utóbbi időben cseh és bolgár projektekért is sikertelenül lobbizott, és a finn kormány is szerződést bontott vele. Magyarország az utolsó uniós tagállam, ahol az orosz cég „jelen van”.
Ezért is érthető, hogy miután a a „francia kapcsolat” erősödéséről és a Roszatom esetleges lecseréléséről szóló hírekről a Portfolió is beszámolt, a Roszatom magyarországi kommunikációs vezetője a következőkről tájékoztatta tájékoztatta a lapot: „A Roszatom megerősíti, hogy kész a Paks II. Atomerőmű projekt megvalósítására és meggyőződése, hogy az új atomerőművi blokkokat a magyar megrendelővel együtt építi fel a mai legkorszerűbb, és legbiztonságosabb VVER-1200-as technológiával.”
A magas genetikai értéket képviselő, mezőgazdasági szempontból értékes állatfajták megőrzését és fenntartását segítő „Állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása” című pályázati felhívásra 2025. február 10-től lehet támogatási kérelmet benyújtani.
Íme a Magyar Bor Nagydíj győztesei.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: